SRNE 5KW/48V/80A Solar Hybrid Inverter_ HFP4850S80 ( 500v) _Parallel
230Vac/48Vdc/5KW/145Voc Parallel with up to 6 units
Rated Power: 5000Watts
Peak Power: 10000VA
Loaded motor capability: 4HP
Max Solar: 4200Watts
Max Solar Current: 80A
PV input : 145V
Max AC Charging: 60A
₦744,000.00
Compare
Support
2. Two output modes: mains electricity bypass and inverter output; uninterrupted power supply.
4. Advanced MPPT technology with 99.9% efficiency.
6. Rocker switch for AC output control.
7. Power saving mode, reduce no-load loss.
8. Intelligent variable-speed fan to efficiently dissipate heat and extend system lifespan.
9. Lithium battery activation function allows lead-acid and lithium battery access.
12. Available for 6 units of parallel operation.
| Models | HFP4850S80 |
| AC mode | |
| Rated input voltage | 220/230Vac |
| Input voltage range | (170Vac~280Vac) ±2%/(90Vac-280Vac)±2% |
| Frequency | 50Hz/ 60Hz (auto-sensing) |
| Parallel connection
Frequency Range |
Available for 6 units parallel connection
47±0.3Hz ~ 55±0.3Hz (50Hz)/57±0.3Hz ~ 65±0.3Hz (60Hz); |
| Overload/short circuit protection | Breaker |
| Efficiency | >95% |
| Conversion time (bypass and inverter) | 10ms (Typical value) |
| AC reverse protection | yes |
| Maximum bypass overload current | 40A |
| Inverting mode | |
| Output voltage waveform | Pure sine wave |
| Rated output power(VA) | 5000 |
| Rated output power(W) | 5000 |
| Power factor | 1 |
| Rated output voltage (Vac) | 230Vac |
| Output voltage error | ±5% |
| Output frequency range (Hz) | 50Hz ± 0.3Hz/60Hz ± 0.3Hz |
| Efficiency | >90% |
Overload protection |
| Peak power | 10000VA |
| Loaded motor capacity | 4HP |
| Output short-circuit protection | Breaker |
| Specification of bypass breaker | 40A |
| Rated battery input voltage | 48V (minimum start voltage 44V) |
| Battery voltage range | 40.0Vdc~60Vdc ± 0.6Vdc (undervoltage alarm/turnoff voltage/overvoltage alarm/overvoltage restoration…settable LCD screen) |
| Power saving mode
AC charge |
Load ≤25W |
| Battery type | Lead acid or lithium battery |
| Maximum charge current | 60A |
| Charge current error | ± 5Adc |
| Charge voltage range | 40 –58Vdc |
| Short-circuit protection | Circuit breaker and blown fuse |
| Breaker specification | 40A |
| Overcharge protection | Alarm and turn off charging after 1 minute |
| Solar charge | |
| Maximum PV opencircuit voltage | 500Vdc |
| PV operation voltage range | 500Vdc |
| MPPT voltage range | 60-115Vdc |
| Battery voltage range | 40-60Vdc |
| Maximum output power | 4200W |
| Charge current range of solar energy (settable) | 0-80A |
| Charge short-circuit protection | Blown fuse |
| Wiring protection
Authentication specification |
Reverse polarity protection |
| Specification authentication | CE(IEC/EN62109-1,-2)、ROHS2.0 |
| EMC authentication grade | EN61000 |
| Operation temperature range | -15°C to 55°C |
| Storage temperature range | -25°C ~ 60°C |
| Humidity range | 5% to 95% (Conformal coating protection) |
| Noise | ≤60dB |
| Thermal dissipation | Forced air cooling, variable speed of fan |
| Communication interface | USB/RS485(Bluetooth/WiFi/GPRS)/Dry node control |
| Dimension (L*W*D) | 430mm*338mm*126mm |